تبلیغات
...پاورقی فرهنگ و ارتباطات - حاشیه ها و نکته هایی از اولین تجربه ام در آزمون دکتری ارتباطات
 
...پاورقی فرهنگ و ارتباطات
حرف‌های زده نشده در حوزه معارف اسلامی، دین، حکومت (سیاست‌گذاری عمومی)، جامعه اسلامی، فرهنگ و ارتباطات
برای اولین امتحان دکتری ارتباطاتم: اولین تجربه آزمون سراسری دکتری سازمان سنجش

 • از خوش اقبالی یا شانس بد ما یکی این که اولین تجربه سازمان سنجش در برگزاری سراسری و نیمه متمرکز آزمون دکتری با ما آغاز شد.
دانشگاه امام صادق علیه السلام در مازندران!
25 فروردین 1390 هفت و نیم صبح پنج شنبه؛ دانشگاه فنی امام صادق علیه السلام؛ شهر امیرکلاء از توابع بابل مازندران
 • مکان و زمان فوق، میقات و میعاد اولین آزمون دکتری من بود. رقابت برای کسب عنوان یکی از پنج دانشجوی دکتری علوم ارتباطات در سال 1390! (از خوش اقبالی یا شانس بد ما، امسال فقط دانشگاه علامه طباطبایی، آن هم فقط 5 نفر دانشجو می گیرد! مرتبط: +)
 • امسال، یکی از شهرهای استان محل اقامت به عنوان محل آزمون دکتری تعیین شد. ما هم مجبور شدیم برگردیم شهرستان. و از آنجا صبح زود به شهر محل آزمون.
 • افزایش ناگهانی مسافرین بابل: شش و نیم صبح پنج شنبه. میدان امام. صف طویلی برای رفتن به بابل به وجود آمده است. راننده ها از تعجب شاخ در آورده اند که این همه آدم برای چی این وقت صبح پنج شنبه می خوان برن بابل!
 • با امام صادقی ها در همه جا: خوشبختانه در محل آزمون هم امام صادقی ها از شرق و غرب مازندران خود را رسانده بودند و تنها نبودیم. (امام صادقی ها در همه عرصه ها حاضرند!)
 • تکلیف ساقط شده: حجم بیش از تصور داوطلبان ورود به دکتری در حوزه امتحانی ما (امیرکلاء بابل) موجب شگفتی ما گردید. یکی از امام صادقی ها در همین باره گفت: دیگر تکلیف بازگشت به استان از ما ساقط شده است.
 • صف دستشویی: تجربه می گوید قبل از آزمونهای 4 ساعته باید قضاء حاجت نمود. حتی اگر نداری!
 • ن کانتری فر اولدمن: من هنوز هم توجیه نشده ام که چرا این همه پیرمرد باید در آزمون دکتری شرکت کنند؟ اینها که تاریخ مصرف علمی شان تمام است. یکی از امام صادقی ها از وجود برخی مدیران کل در بین این پیرمرد ها سخن گفت.
 • ناهار نخردمه!: بحث درباره «نقی» یا محسن تنابنده (سریال نوروزی پایتخت) سهم از حاشیه های جانبی آزمون بود. اتفاق نظر وجود داشت که علی رغم تصویر گاهی منفی از مرد مازندرانی، مصداق های واقعی «نقی» در مازندران فراوان است.
 • من شما را می شناسم!: دیدن دوستان قدیمی (احیانا بعد از 5 یا 6 سال) از اتفاقات جالب بود. دوستان دبیرستانی مان که بزرگ شده بودند. (داخل پرانتز: بعضی ها هم بعضی ها را به جا نیاوردند! که موجب خنده بقیه می گردید!)
 • آزمون دکتری و سطح علمی مسجد: هنگام نماز ظهر، بسیاری از داوطلبان بدون هماهنگی به مسجد امام حسن در یکی دو کیلومتری محل آزمون آمده بودند. یکی از داوطلبان به نکته جالبی اشاره کرد: «احتمالا سظح علمی این مسجد هیچگاه این قدر بالا نبوده است! همه تحصیلکرده!» مشابه این وضعیت در مقیاس کمتری قهوه خانه هم اتفاق افتاد.
تمایزات آزمون دکتری امسال
تعدد حوزه های امتحانی به تعداد استانها و سراسری شدن (پذیرش نیمه متمرکز) را تا حالا فهمیده اید. در گذشته هر دانشگاهی مستقلا آزمون دکتری تخصصی برگزار می کرد و مدرک آزمون تافل می خواست. اما دیگر خبری از این حرفها نیست.
 • آزمون استعداد تحصیلی (Gmat)، ابتکار ویژه آزمون دکتری امسال بود. چهل سوال هوش، درک مطلب، تحلیل و مقایسه و ریاضی و اینجور چیزها. چیز خوبی است. یک فایده آن کاهش شانس پیرمردها برای ورود به دوره دکتری است. هشت صبح تا ده صبح فرصت پاسخگویی به دفترچه شماره یک بود. چهل دقیقه وقت اضافه آوردم. (دانلود رایگان این نمونه سوال استعداد تحصیلی (+) و پاسخگویی به آن توصیه می شود! این هم پاسخهای آن نمونه سوال: + ) پیشنهاد می کنم که تعداد سوالات به 30 سوال کاهش پیدا کند. حداقل، وقت آزمون به 90 دقیقه کاهش پیدا کند تا جنبه رقابتی آزمون حفظ شود. نکته دیگر درباره استعداد تحصیلی، شش گزینه ای بودن آن است. اما با وجود شش گزینه ای بودن، نمره منفی یک سوم داشت!
 • آزمون زبان عمومی. خوشبختانه نمره منفی نداشت. البته کاملا هم تستی نبود. 100 سوال و 120 دقیقه فرصت پاسخگویی. در مورد زبان هم پیشنهاد می کنم تعداد به 50 سوال و 60 دقیقه کاهش پیدا کند. در ضمن، قرار دادن چند تست زبان تخصصی در کنار سوالات زبان عمومی، چندان گزینه بدی هم نیست. (نمونه سوال زبان + و پاسخنامه اش +)
 • آزمون تخصصی: بعد از آزمون 4 ساعته و خسته کننده نوبت صبح، نوبت به آزمون نود دقیقه ای بعد از ظهر رسید. در رشته ما (و عمده رشته ها) دو ماده امتحانی روش و نظریه (هر کدام سی سوال تستی) وجود داشت. روش تحقیق بیشتر شامل آمار عمومی (توصیفی و استنباطی) بود. انتظار این بود که بیشتر سوالات به روشهای تحقیق تخصصی در رسانه ها و علوم اجتماعی و ارتباطات اختصاص یابد. نظریه ها هم شامل حوزه های گسترده ارتباطات انسانی، جمعی، جامعه شناسی، نظریه فرهنگ، جهانی شدن و ... شد. (توجه: هر رشته علمی شامل مفاهیم، روش، نظریه و مسائل می باشد. که در این آزمون تقریبا مفاهیم، نظریه و مسائل در ذیل عنوان نظریه ترکیب شدند. البته سهم نظریه بیشتر بود.)
 • تستی بودن آزمون تخصصی: 
 • 1- مسلما به نفع غیر امام صادقی هاست. ما شش هفت سال است که به منابع مطالعاتی مان نگاه تستی نداشته ایم. پیام نوری ها که همیشه تست می زنند و عمدتا توانایی تحلیل تشریحی ندارند. بقیه دانشجویان هم حداقل برای ورود به ارشد، امتحان تستی داده اند. (راستی گفته می شود سطح سوالات دکتری، در سطح کارشناسی است. یعنی همان آزمون ورود به ارشد)
 • 2- فکر می کنم برای آزمون تستی باید کتابهای خاصی را معرفی کرد! 
 • 3- امکان استفاده از تاکیتک استراتژیک مورچه را فراهم کرد. (مورچه می تواند گزینه صحیح را پیش بینی کند.)
 • عدالت آموزشی در ورود به مقطع دکتری؟ این نکته باید با تامل بیشتری بحث شود. گفته می شود: برگزاری آزمون به صورت نیمه متمرکز به نفع شهرستانی ها و دانشجویان دانشگاههای غیر معروف است. شانس آنها برای ورود به دوره دکتری بیشتر می شود. اینها درست است ولی آیا معنی عدالت هم این است؟ مثلا چرا باید معدل 18 دانشگاه امام صادق علیه السلام با 18 دانشگاه ... یکسان فرض شود؟ (20 درصد در این آزمون، براساس نمره معدل محاسبه می شود.) 
 • دستهای کثیف: شاید قطع اعمال سلایق شخصی دانشگاهها در پذیرش دانشجوی دکتری، کار خوبی می بود. اما متاسفانه بعد از مرحله آزمون کتبی، این دانشگاهها هستند که تصمیم می گیرند که با چند برابر ظرفیتها چه کنند!
 • نیتهای خوب در انتظار شیوه های صحیح: راستی فراموش نکنیم این اولین تجربه بود و باید به وزارت علوم و سازمان سنجش فرصت داد تا خودش را اصلاح کند. نیت های خوبی پشت سر این اتفاق هست.
پی نوشت: تشکر از لینک ویژه دکتر آشنا
وقتی استاد آشنا یک مطلب وبلاگ پرخواننده خود را به این مطلب اختصاص داد: +نوع مطلب: معارف‌اسلامی‌وفرهنگ‌وارتباطات، دانشگاه‌امام‌صادق‌علیه‌السلام، خبر و اطلاع‌رسانی، 
برچسب‌ها: آزمون دکتری علوم ارتباطات، آزمون دکتری، آزمون سراسری دکتری، آزمون نیمه متمرکز دکتری، کنکور سراسری دکتری، سازمان سنجش و آموزش کشور، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دانشگاه امام صادق علیه السلام مازندارن، شهرستان بابل، شهر امیرکلاء بابل، امام صادقی ها، تکلیف، دستشویی، سریال پایتخت، سرالیهای نوروزی صدا و سیما، محسن تنابنده، نقی، آزمون عمومی دکتری، سوالات عمومی آزمون دکتری، آزمون استعداد تحصیلی، جی مت، سوال هوش، سوال ریاضی، دانلود رایگاه، دانلود رایگان، دانلود، دانلود سوالات آزمون استعداد تحصیلی دکتری، آزمون زبان عمومی، آزمون زبان انگلیسی، زبان انگلیسی، آزمون زبان عمومی انگلیسی، نمره منفی، آزمون تخصصی دکتری، حوزه های علم، دانشگاه پیام نور، آزمون کارشناسی ارشد، تاکتیک مورچه، عدالت، عدالت آموزشی، مصاحبه دکتری، نیت، استاد دکتر حسام الدین آشنا،
پیوندهای مرتبط:


شنبه 3 اردیبهشت 1390 06:23 ب.ظ
در هر حال که آزمون بسیار افتضاحی بود مخصوصا فنی مهندسی ها! آخه این انصافه که از یکی که دست کم 15،16 واحد شیمیو ابته 20 واحد درسهای وابسته به شیمی پاس کرده سئوال فیزیک بپرسن؟؟؟ تازه نیم ساعت تاخیر شروع امتحان که جزو تخلفات حوزه محسوب میشه رو هم بدونید که کسی صداش در نیومد!!! کلی علاف شدیم
مدیر وبنوشت1- به هر حال توجه کنید که خواستند یک فیلتر اولیه اعمال کنند. البته به نظر من، این فیلتر اولیه باید تنها شامل زبان و استعداد تحصیلی می ماند.
2- شنیده ام که در یکی از حوزه ها به علت تاخیر بیش از حد داوطلبان آزمون نیم ساعت دیر شده است. اینجا هم صرفا تجربه خودم را نوشتم که در شهرستان بود و هفت و نیم تقریبا همه آمده بودند و سر صندلی های خود نشسته بودند!
چهارشنبه 31 فروردین 1390 10:02 ب.ظ
با سلام و احترام

مدیر محترم وبلاگ پاورقی فرهنگ و ارتباطات

با توجه به مطالب کاربردی شما،پس از مطالعه ی نوشته ها ی درج شده در وبلاگتان مطلب (توهم سایبری)در سرویس وبلاگستان سایت خبری تحلیلی ندای انقلاب منتشر شده و لینک آن در ذیل خدمتتان ارسال می شود از شما دوست عزیز دعوت می شود تا در صورت تمایل برای ادامه ی همکاری در زمینه های مختلف اعم از تبادل اخبار، گزارش و مقاله روابط عمومی سایت را مطلع سازید و در جزیان قرار دهید

سایه ی امام خامنه ای مستدام باد

و من الله توفیق

لینک:http://www.nedayeenghelab.com/index.php?option=com_content&view=article&id=7457:1390-01-20-05-08-06&catid=125:1389-11-19-04-23-45&Itemid=864


شماره ی تماس:09397825015
مدیر وبنوشتسلام بر شما؛
با تشکر از امانتداری تان در نقل مطلب؛
برایتان آرزوی توفیق روزافزون دارم.
سه شنبه 30 فروردین 1390 10:52 ق.ظ
هو
سلام
«آنچه که من به طور قاطع عرض میکنم، این است که به توفیق پروردگار یک حرکت جدیدى در این منطقه آغاز شده است.این حرکت، حرکت ملتهاست؛ حرکت امت اسلامى است؛ حرکت با شعار اسلام است؛حرکت به سمت اهداف اسلامى است؛ نشان‌دهنده‌ى بیدارى عمومى ملتهاستو طبق وعده‌ى الهى، این حرکت قطعاً و یقیناً به پیروزى خواهد رسید»

یک روز تمام عشق را می فهمند

تاریخ قیام عشق را می فهمند

وقتی که به دستتان جهان فتح شود

آن روز امام عشق را می فهمندیک قطره شود موج، اگر با دریاست

چون منجی قطره های تنها دریاست

هر زمزمه از خروشتان می گوید

فریاد خروش چشمه ها تا دریاستبا روح مقاومت برایت هستیم

تا جان داریم جان فدایت هستیم

خون ها همه ارزانی راهت آقا!

یک قالی سرخ پیش پایت هستیم«و اما مسائل منطقه.

حوادثى که اخیراً در منطقه اتفاق افتاده است - حوادث مصر، تونس، لیبى، بحرین - حوادث بسیار مهمى است.

یک تحول بنیانى دارد در این منطقه‌ى اسلامى و عربى انجام میگیرد؛ این نشانه‌ى بیدارى امت اسلام است.

همین چیزى که ده‌ها سال است شعار آن در جمهورى اسلامى داده میشود، امروز در متن زندگى این کشورها دارد خود را نشان میدهد.»تا لؤلؤ و مرجان شما با دریاست

در خون شما درخشش فرداهاست

تا خاور دور هم بگویید ز دوست

رمز عملیات شما "عاشورا"ستتا روز ازل اگر که دریا دریاست

با جاری رگ های زمین پا برجاست

تا برکت خون های شهیدان جاری است

دریای مدیترانه هم خون شماستمطالب داخل گیومه سخنان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) می باشد
مدیر وبنوشتسلام بر شما
ارادتمند سید عزیز
دوشنبه 29 فروردین 1390 11:01 ب.ظ
سلام.
به مناسبت ایام فاطمیه، با "دفن ماه" به روزم.
سر بزنید
www.medad-shami.mihanblog.com
یا علی
مدیر وبنوشتسلام بر شما
دوشنبه 29 فروردین 1390 10:14 ب.ظ
ولی كار خوبی نكردی خونه ما نیومدی
آقا دكتر
مدیر وبنوشتسلام بر شما
ارادتمند
وقت نبود!
دوشنبه 29 فروردین 1390 09:01 ب.ظ
آهستان نه آهستگان.شرمنده
امید حسینی
مدیر وبنوشتسلام بر شما؛
جایی اسم وبلاگ امید حسینی را اشتباه نوشتم؟
کجا؟
دوشنبه 29 فروردین 1390 08:59 ب.ظ
راستی متن وبلاگ آهستگان رو خوندی........بخون خوبه.............
خوش به حالتون وبلاگتون فیلتر نمی شه.................
مدیر وبنوشتحالا فهمیدم!
خوندم.
متن جدیدش رو هم خوندم.
مگر ما قوانین مربوطه را نقض کرده ایم که فیلتر شویم؟ کدام مصداق جرایم اینترنتی را مرتکب شده ایم؟
دوشنبه 29 فروردین 1390 10:17 ق.ظ
http://fars.tv/videos/4229/%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%86%D9%87-%D8%A7%D9%8A
مدیر وبنوشتبا سلام
بد نیست یک توضیحی هم راجع به لینک می نوشتید!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

*وب‌نوشت حمید درویشی شاهکلائی،
*متولد شیرگاه (سوادکوه شمالی) مازندران،
*دانش‌آموخته دوره سوم کارشناسی ارشد پیوسته رشته «معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات» دانشگاه امام صادق علیه السلام.
*دانشجوی پنجمین دوره دکتری فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه‌السلام.
*اولین «رتبه یک» کنکور سراسری دکتری علوم ارتباطات (1390).
*مؤسس قرارگاه نشریات حیات و سردبیر سابق ماه‌نامه فرهنگی سیاسی حیات، نشریه بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام، سال بیست و یکم و بیست و دوم.
*معاون سابق آموزش و معاون سابق ارتباطات مرکز آموزش‌های مجازی بسیج مستضعفین
*پژوهش‌گر برتر مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی (1394)
*با افتخارتر از همه: برادرزاده سردار سپاه اسلام، پاسدار شهید برزو درویشی.
* وبلاگ پاورقی فرهنگ و ارتباطات به متن‎‌ها و حاشیه‌های فرهنگ و ارتباطات با اولویت انقلاب اسلامی و علاقه نویسنده می‌پردازد.

مدیر وبلاگ : مدیر وبنوشت
پیوندهای روزانه
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین روزآمد :