یادداشت ذیل، به درخواست سردبیر هفته‌نامه «خانه ما» نوشته و در شماره ششم این نشریه منتشر شد. نشریه خانه ما از مجموعه مجلات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام است و تنها داخل دانشگاه توزیع می شود. شماره های اخیر این مجله به چاپ دوم می رسد.

فرهنگ صاحب‌خانگی

حمید درویشی شاهکلائی

سرمقاله‌نویس مهمان

دانشجوی کارشناسی‌ارشد معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات

Hdarvishie@gmail.com

PavaraQi.ir

1-     سلام بر شما.

2-     «بسیج یعنى آن عنصر دل‌سوزى كه كشور را متعلق به خود و آینده را وابسته‌ به تلاش خود مى‌داند؛ نگران است، چون صاحب‌خانه است. اگر در خانه یك شیشه بشكند، ممكن است مهمان‌ها و تماشاكن‌ها خیلى اهمیتى ندهند، اما براى صاحب‌خانه فرق مى‌كند كه شیشه‌ كدام اتاق بوده و نگران مى‌شود؛ صاحب‌خانه است دیگر. این نگرانى را من در شما مجموعه‌ جوان بسیجى، قدر مى‌دانم.» (ولی معظم فقیه، 31/2/86)

3-     طول و عرض خانه‌ای که بسیج، صاحب آن است طول و عرض کشور است. (این هم اندیشه رهبری‌ست!) اما وقتی بسیج دانشگاه ما، اسم نشریه‌اش را گذاشت خانه ما و به مسائل داخل دانشگاه پرداخت؛ یعنی بسیج، همان عنصر دل‌سوز، نه تنها کشور و نظام را، بلکه دانشگاه انقلاب را هم متعلق به خود می‌داند؛ نگران است، چون صاحب‌خانه است. (حداقل نسبت به دانشگاه، احساس صاحب‌خانگی، نگرانی و دغدغه خاصی دارد.) آیا شما این دغدغه را قدر می‌دانید؟

4-     بسیج، یعنی آن دانشجوی دل‌سوزی که آمده‌ است شریک نگرانی‌ها باشد. آمده است تا شیشه‌های شکسته اتاق‌های دانشگاه را درست کند. شما چقدر بسیجی این دانشگاه هستید؟ حساسیت سنج شما نسبت به دانشگاه انقلاب چه درجه‌ای را نشان می‌دهد؟

5-     برای دفع دخل مقدر، اساتید و مسئولان هم می‌توانند خودشان را بسیجی و صاحب‌خانه بدانند. تشکیلات سازمانی بسیج مهم نیست، مهم تفکر و فرهنگ صاحب‌خانگی و دغدغه‌مندی است.

6-     خواستم بگویم، «خانه ما» بسیجی‌ترین نشریه دانشگاه است. چون قرار است دغدغه‌مندترین باشد. کمکش کنید.

مرتبط:

+ یادداشتی درباره کتاب «سقای آب و ادب» نوشته سید مهدی شجاعی منتشر شده در شماره دوم نشریه خانه ما (سال 1389)