تبلیغات
...پاورقی فرهنگ و ارتباطات - نوبت پاسخ فن‌سالاران است!
 
...پاورقی فرهنگ و ارتباطات
حرف‌های زده نشده در حوزه معارف اسلامی، دین، حکومت (سیاست‌گذاری عمومی)، جامعه اسلامی، فرهنگ و ارتباطات
یکی از نظرات مطلب قبلی توجهم رو جلب کرد که بخشی از اون رو می‌آرم:

کاش کمی هم در نقد نظام آموزشی می نشتید که رتبه که در کنکور کسب می کنیم شده معیار ورود به رشته و دانشگاه خاص! مثلا برای من به عنوان یک خانم که در تحصیل در یکی از رشته های شاخه فنی مهندسی هستمو هیچ وجه اشتراکی بین رشته ام و اهداف متعالی زندگی نمی بینم چطور می توانم اینگونه که می فرمایید درس بخوانم؟ 
شما قضاوت کنید آیا به وجود یک مهندس خانم الان نیاز حیاتی هست؟! یا اگر آن خانم در رشته ای تحصیل کند که او را در زندگی دیگر بانوان و رشد و تربیت فرزندانش کمک کند (که کارهای روی زمین مانده در حوزه خانم ها کم نیستند و فقط هم خود خانم ها قادر به حل آن مشکلات هستند)
یا حتی حوزه های دیگر مثل هنر و علوم انسانی و یا دروس علوم پایه یک خانم نمی تواند موفق تر باشد؟


شما بفرمایید من دلم را به چه چیزی باید خوش کنم؟ 

به رشته ای که نه به درد دنیایم می خورد و نه به درد آخرتم و چیزی جز اتلاف عمر برایم ندارد؟

ضمنا دانشگاهی که در آن تحصیل می کنم یکی از بهترین دانشگاه های فنی مهندسی کشور است.


قصه دانشگاه در کشور ما خیلی دردناک است. این روزها خواستم یه یادداشت بنویسم برای سیمون بولیوار که برای تحصیلات دانشگاهی به خارج رفت. وقتی برگشت برای آزادی و پیشرفت کشور خودش و کشورهای همسایه اش مبارزه کرد و موفق شد! اون وقت بیایید نگاه کنید که اینهایی از کشور ما رفتند خارج با پول مملکت درس خوندند و وقتی برگشتند چقدر قرارداد استعماری امضا کردند. خب، باز دم اونایی که برگشتند، گرم! خیلی ها که حتی برنگشتند؛ بعضی ها هم رفتند فقه اسلامی خوندند! آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد.

قصه پرغصه دانشگاه در کشور ما با لجاجت دولت تدبیر (!) در معرفی فتنه‌گران ادامه دارد.

نشریه مستقل و بین دانشگاهی «جیم» نوشت: دانشگاه صاحب ندارد.
حق دارند، توصیف واقعیت دانشگاه در دوران «روحانی متشکریم» است. چند ماهی است که وزارت علوم، صاحب ندارد.

قضیه هدایت تحصیلی که جای خود دارد. زمامداران بیست سال کشور ما امروز باید پاسخ این خانم مهندس را بدهند. فن‌سالاران (تکنوکرات‌ها) که بیست سال پیش، مقدرات کشور ما را اداره می‌کردند، باید پاسخ دهند. 

نظام دانشگاهی ما این همه قربانی گرفته است. تازه امثال این خانم فهمیده اند که قربانی شده اند. بسیاری که غافلانه نفهمیدند قربانی شدند، به جای اینکه در 18 سالگی ازدواج کنند و خوشبخت بشوند، یکی دو سال درس خواندند تا در 19 سالگی رفتند دانشگاه ازاد کاردانی گرفتند، سه یا چهار سال بعد (22 یا 23 سالگی) هم کارشناسی قبول شدند و سه چهار سال بعد (25، 26، 27 سالگی) هم ارشد. میلیونها تومان را در کنار عمر با ارزش خود هدر دادند و هیچ یاد نگرفتند. علم لاینفع دارد طوفان میکند در کشور ما. وضعیت طوفانی است، اگر متخصص نیستید، شنا نکنید!


من چه پیشنهادی میتوانم به امثال این خانم داشته باشم؟
اینکه، اولا ازدواج کند و برای زندگی اش، هدف پیدا کند. ثانیا، در حوزه دانشجویی ثبت نام کند و کمی (تنها کمی) دانش به درد بخور برای زندگی کسب کند و به جای مقاطع بالاتر، برود حوزه درس بخواند. در دانشگاه، حتی علوم انسانی، خیری نیست. آکنده از محتوای غیراسلامی. به قول استادمان: زر! شاید در حوزه، چیز به درد بخوری پیدا شود. البته آنجا هم دشواری های خودش را دارد.

در این قضیه، تفاوت چندانی بین دختران و پسران نیست؛ هر چند برای دختران شدیدتر است.
نوع مطلب: اجتماعی‌سیاسی، 
برچسب‌ها: نظام دانشگاهی، دانشگاه، وزارت علوم تحقیقات و فناوری،
پیوندهای مرتبط:


چهارشنبه 29 بهمن 1393 05:00 ب.ظ
سلام اطلاعات جالبی توی سایت شما خوندم وامیدوارم روزبروز مطالب جدیدتر ازشما ببینم راجع به این مطلب آخریتون باید بگم خیلی متاسف شدم چرا که به عنوان یک تحصیل کرده ازشما انتظار داشتم بگید خواهرم باهمه تلاش وباتوکل به خدا درستون روادامه بدید تا به مقاطع بالاتری برید واگه درحین تحصیل ازدواج ترجیحابایک هم رشته ای خودتون داشته باشید روزهای خوبی درپیش خاهید داشت ازدواج زودهنگام درکنار فواید بسیار بالا معایبی هم داره شما آماری از طلاقهای بین ۱۷تا۲۳سال شهر تهران روبگیرید وریشه طلاقهارو جستجو کنید متوجه حرفم میشید همینطور شما ازکجا مطمعنید کسی علی الخصوص یک خانم رشته مهندسی دریک دانشگاه خوب کشور بخونه ودانشش بدرد دنیا نخوره بدرد آخرتش نمیخوره مگه شما خدایی ازکجا معلوم خانمی که حوزه درس میخونه واردبهشت میشه ودانشی که کسب میکنه اونجا بدردش میخوره ودرآخر من خواهان یک محیط آزاداندیشم وهدف تخریب وبی احترامی ندارم
حمید درویشی شاهکلاییسلام بر شما
بله. درست می فرمایید؛ با قاطعیت نمیتوان تحصیل در محیط معنوی حوزه، تضمین کننده سعادت اخروی است؛ اما احتمالا چیزهای به درد بخوری آموزش داده میشود.
منظور از اینکه دانش مهندسی به درد نمیخوره همان چیزهایی بود که این خانم ابراز داشتند. با همه عمق وجودشان درک کردند که این فرمولهای ریاضی و محاسبات فنی، ارتباطی با تربیت فرزند، شوهرداری و اینها نمیخورد. نیاز اولیه زنان، دانش خانواده است. حالا اگر چیزهای بیشتری به ویژه در زمینه مهندسی بلدند، خیر و برکت. نزدیکترین تفکر به ما، زنان را به مقام وزارت جمهوری اسلامی رساند؛ بنابراین ما مخالف حضور اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و... زنان نبوده و نیستیم. مخالف حضور فرهنگی هم نیستیم. تا میتوانند درس بخوانند. ولی خداییش چیزی بخوانند که حداقل خودشان به این زودی پشیمان نشوند و فکر کنند آلت دست سیاست بازان بازار سیاست و سرمایه شده اند.
جمعه 19 دی 1393 06:28 ب.ظ
سلام علیکم ؛
از شما دوست عزیز دعوت میشود تا به

کمپین نه گفتن به تشیع لندنی و لبیک گفتن به امام خامنه ای

در آدرس ذیل
http://hezbolahiha.persianblog.ir/
بپیوندید
شنبه 15 آذر 1393 11:17 ق.ظ
موفق باشید
حمید درویشی شاهکلاییسلامت باشید
چهارشنبه 12 آذر 1393 05:29 ب.ظ
کامنت گذاشتن بدون ذکر نام واقعا" کار بدی است. اما از آن بدتر، بالا رفتن از دیوار سفارتخانه ها و گروگان گیری است. و از همه بدتر کتمان حقیقت بجای عذرخواهی است.
حمید درویشی شاهکلاییسلام
کامنت نه نظر. کی میخواهید به فرهنگ مردم خودتان احترام بگذارید؟
سیزده آبان یک روز فراموش نشدنی است. یک انقلاب بزرگ است. شما بعضی چیزها را نمی فهمی. گاهی به خاطر هدف مقدسی مثل دفاع میتوان طرف مقابل را کشت. از دیوار لانه جاسوسی آمریکا بالارفتن که چیزی نیست! گروگان ها که مهمان ما بودند و به تدریج آزاد شدند! باور نداری نگاه کن ببین اولین آمریکاییهای آزاده شده چه کسانی بودند و چی شد که آزاد شدند.

کتمان حقیقت، کار عاقلانه ای است. هر راست نباید گفت. شما سرما نخوردید؟
دوشنبه 10 آذر 1393 10:24 ب.ظ
نوشتن نظر در این وبنوشت بدون ذکر نام یعنی چه؟
این کار خیلی بی شرفی است و اصلا برخورد خوبی با نظرات بی نشان نخواهد شد.
یکشنبه 2 آذر 1393 11:01 ق.ظ
جای تأسف است که در قرن 21 همچنان تفکر زن ستیزی که مسئولیت زن را شوهرداری، خانه داری و بچه داری می داند وجود دارد. این تفکر "داعشی" که خوشبختی زن را فقط در ازدواج در سن پایین می داند، بدبختانه در میان متعصبین مذهبی ما رواج گسترده ای دارد. همان عزیزانی که در صدا و سیمای میلی استقلال مالی زن را موجب فتنه می دانند و از زنان تحصیل کرده و شاغل می خواهند که درآمد خود را در اختیار شوهران خود بگذراند و سپس پول خود را از آنها گدایی کنند. آیا نویسنده عزیز که خوشبختی دختران را درازدواج در سن پایین می داند و آنها را بدان ترغیب می کند، می تواند خوشبختی آنان را تضمین کند؟
اینکه سیستم آموزش عالی در کشور ما مریض است برهیچ تنابنده ای پوشیده نیست. اما کیست که نداند اگر سنگ بنای این سیستم در دوران سازندگی (یا بقول شما حاکمیت تکنوکراتها) ریخته شد، و در دوران اصلاحات پی گیری شد، در زمان دولت ولایی و مهرورز به اوج خود رسید.
حمید درویشی شاهکلاییتفکر ریشه دار و سابقه دار داعشی بهتر از تفکر بدون مبنای قرن بیست و یکمی است که معلوم نیست چرا تا حالا هیچ متفکری در 20 قرن گذشته به آن نرسیده است!
واقعا خجالت نمیکشی به همین راحتی مغالطه میکنی؟! این قدر هم شجاعت نداری تو یه وبلاگ دانشجویی اسمت رو بنویس! لعنت خدا به امثال شما که با این کارهاتون جلوی فضای آزاداندیشی رو میگیرید. شجاعانه حرف بزنید. ترسو! بزدل!

ما مسلمانان به حکم قرآن، با استقلال مالی زن مخالف نیستیم! زن تحصیل کرده هم داریم. با اشتغال زنان در بیرون خانواده هم مشکلی نداریم. توجه دارید که در دولت نزدیک به تفکر ما (دولت دهم) یک زن توانست وزیر بشود. بله، داشتم میگفتم در اسلام، شوهر باید به زن خود، خرجی و پول (نفقه) بدهد. این تفکر که زن باید درآمدش را به شوهرش بدهد، اولین بار است که از سوی شما میبینم!

برای خوشبخت شدن میتوان احادیث مطرح شده در این زمینه را بخوانید. دیر ازدواج کردن برای کسی، خوشبختی نیاورده. اما ازدواج بهنگام (که بعضا از آن به زود ازدواج کردن تعبیر میشود) فواید و برکات زیادی داشته است.

اینکه «نظام آموزشی هنوز هم مشکل دارد، قبلا هم داشته و بعدا هم دارد» ربطی به بحث ما ندارد! توجه کنید به محل بحث و موضوع سخن! کینه شما از احمدی نژاد ستودنی است. معلوم است که از کجا سوخته اید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

*وب‌نوشت حمید درویشی شاهکلائی،
*متولد شیرگاه (سوادکوه شمالی) مازندران،
*دانش‌آموخته دوره سوم کارشناسی ارشد پیوسته رشته «معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات» دانشگاه امام صادق علیه السلام.
*دانشجوی پنجمین دوره دکتری فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه‌السلام.
*اولین «رتبه یک» کنکور سراسری دکتری علوم ارتباطات (1390).
*مؤسس قرارگاه نشریات حیات و سردبیر سابق ماه‌نامه فرهنگی سیاسی حیات، نشریه بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام، سال بیست و یکم و بیست و دوم.
*معاون سابق آموزش و معاون سابق ارتباطات مرکز آموزش‌های مجازی بسیج مستضعفین
*پژوهش‌گر برتر مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی (1394)
*با افتخارتر از همه: برادرزاده سردار سپاه اسلام، پاسدار شهید برزو درویشی.
* وبلاگ پاورقی فرهنگ و ارتباطات به متن‎‌ها و حاشیه‌های فرهنگ و ارتباطات با اولویت انقلاب اسلامی و علاقه نویسنده می‌پردازد.

مدیر وبلاگ : مدیر وبنوشت
پیوندهای روزانه
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین روزآمد :